SEGREGATOR
ALUMINIUM
PLASTIK
SZKŁO
PAPIER
O PROJEKCIE
ŻYCIE ŚMIECIA
DO PRACOWNIKÓW
KONTAKT

Szanowni Państwo Pracownicy Politechniki Gdańskiej,
z inicjatywy Centrum Ochrony Środowiska w Politechnice Gdańskiej oraz Polskiego Klubu Ekologicznego powstał projekt wdrożenia systemu selektywnej zbiórki odpadów w Politechnice Gdańskiej. Udało nam się uzyskać finansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - stać nas więc na bardzo konkretne działania. Na nic się jednak one zdadzą bez wsparcia i aktywnego, świadomego uczestniczenia wszystkich pracowników (i studentów) naszej uczelni.

Nie promujemy tej inicjatywy hasłem, że jest ona zgodna z trendami światowymi. Nie jesteśmy też przekonani, że przy obecnych cenach nasza inicjatywa obroni się wskaźnikami ekonomicznymi. Uważamy jednak, że jest coś fundamentalnie niewłaściwego w tym, aby materiał nadający się do przeróbki i do pożytecznego wykorzystania trafiał na składowisko odpadów i stawał się czymś uciążliwym. Uważamy, że uczelnie wyższe są właściwym miejscem wprowadzania nawyku minimalizacji wytwarzania odpadów oraz prawidłowej z punktu widzenia ochrony środowiska gospodarki odpadami. Mamy nadzieję, że tego typu myślenie trafi na podatny grunt szczególnie właśnie na uczelni i uda się wdrożyć wzorcowy system selektywnej zbiórki odpadów, który będzie oddziaływał na wszystkie osoby związane z uczelnią, jak również stanie się - miejmy nadzieję - jednym z zalążków efektywnego systemu selektywnej zbiórki odpadów w całym regionie.

Szacujemy wstępnie, że dzięki wdrożeniu systemu selektywnej zbiórki odpadów w Politechnice ilość odpadów wywożonych rocznie na wysypisko miejskie zmniejszona zostanie o kilkadziesiąt ton.

System selektywnej zbiórki odpadów zostanie wdrożony na terenie uczelni dwuetapowo.

ETAP I - PILOTAŻOWY
Pierwszy etap (pilotażowy) będzie trwał do czerwca br. i obejmie zasięgiem Gmach Główny, skrzydło "B" oraz Wydział Chemiczny. W tym okresie w pobliżu budynków zostaną umieszczone kontenery zbiorcze na papier, do których będzie znoszona makulatura z budynków uczelni. Segregacja papieru będzie głównie prowadzona w pomieszczeniach, gdzie przebywają pracownicy, stosując dostępne pojemniki (najprostszym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednego kartonowego pojemnika na papier). Makulatura z tych pojemników będzie wynoszona przez obsługę uczelni do kontenerów zewnętrznych.

Ponadto na terenie Gmachu Głównego zostaną ustawione dodatkowe trzy pojemniki na puszki aluminiowe. Przed budynkiem Gmachu Głównego oraz w pobliżu budynków Wydziału Chemicznego zostaną umieszczone zestawy kontenerów na surowce (papier i szkło), do których będą mogli wynosić odpady studenci.


ETAP II - WDROŻENIE PEŁNEGO SYSTEMU SEGREGACJI ODPADÓW NA PG

Etap pilotażowy posłuży nam do precyzyjnego zaplanowania działania systemu segregacji w stanie docelowym. Drugi etap rozpocznie się we wrześniu br. obejmując swym zasięgiem wszystkie budynki dydaktyczne uczelni oraz domy studenckie. Docelowo będą segregowane: papier, szkło, tworzywa sztuczne oraz puszki aluminiowe. W pobliżu budynków zostaną rozmieszczone kontenery zbiorcze zaś wewnątrz budynków pojemniki na surowce przeznaczone dla osób przebywających w salach dydaktycznych oraz na korytarzach. Jednocześnie będzie kontynuowana segregacja odpadów w gabinetach i innych pomieszczeniach, w których pracuje kadra akademicka, administracyjna i techniczna PG.


Proszę wszystkich o przesyłanie wszelkich sugestii, propozycji usprawnień funkcjonowania systemu segregacji odpadów czy zapytań do Centrum Ochrony Środowiska 347-1371; e-mail: segregacja@pg.gda.pl .


W załączeniu znajdziecie Państwo krótki opis zasad wprowadzanej na PG selektywnej zbiórki odpadów.

Z wyrazami szacunku,


PISMO ZOSTAŁO PODPISANE PRZEZ:

1. prof. dr hab. inż. Aleksandra Kołodziejczyka, Rektora Politechniki Gdańskiej

2. prof. dr hab. inż. Witolda Lewandowskiego, Prezesu Okręgu Wschodnio- Pomorskiego
Polskiego Klubu Ekologicznego

3. dr hab. inż. Krystynę Mędzrzycką, prof. nadzw. PG, Kierownik Centrum Ochrony
Środowiska, Kierownik projektu segregacji odpadów



HOME | E-MAIL